Poradniki

Jak obliczyć metry kwadratowe podłogi?

Samodzielne układanie podłogi laminowanej czy winylowej jest zaskakująco łatwym zadaniem, dlatego to rozwiązanie podłogowe jest tak popularne. Jeśli zdecydujesz się na montaż potrzebujesz jedynie odpowiednich narzędzi i oczywiście wybrane podłogi. Ale jaka ilość podłogi  jest odpowiednia? Jak obliczyć metry kwadratowe? 

Zastanawiasz się, jak zmierzyć powierzchnię podłogi laminowanej? Aby dokładnie zmierzyć, ile potrzebujesz podłogi laminowanej, wykonaj następujące proste kroki:

 

Zmierz szerokość swojego pokoju za pomocą taśmy mierniczej.

Zmierzyć długość pokoju.

Pomnóż długość swojego pokoju przez szerokość.

Dodaj 10% dla zwykłych paneli i 15% dla jodełki aby uwzględnić ewentualne błędy.

 

Ułożenie podłogi podczas remontu czy wykończenia mieszkanie to zadanie wymagające odpowiedniego przygotowania. Jednym z istotnych etapów jest obliczenie ilości potrzebnych materiałów, np. paneli podłogowych. W tym celu konieczne musimy obliczyć metry kwadratowe podłogi. Jak to zrobić, by poznać liczbę paneli, które powinniśmy zamówić?

 

Pomieszczenie o regularnych kształtach

Zdecydowanie najłatwiej jest obliczyć metry kwadratowe podłogi w przypadku pomieszczenia o regularnych kształtach, np. prostokąta. Wówczas wystarczy zmierzyć szerokość pomieszczenia i jego długość, a następnie pomnożyć obie wartości przez siebie, żeby otrzymać powierzchnię podaną w metrach kwadratowych. Jeżeli mamy np. prostokątny pokój, który ma 4 metry szerokości, a jego długość wynosi 6 metrów, wiemy, że mamy do wykończenia 24 metry kwadratowe podłogi.

 

W przypadku takiego pomieszczenia możemy łatwo poznać jego powierzchnię, dzięki czemu z łatwością zaplanujemy zakup paneli. Warto tutaj zwrócić uwagę na fakt, że specjaliści zalecają na ogół, by zamówić ok. 10% (w przypadku jodełki 15%) więcej paneli niż wynika o z powierzchni podłogi.. Pozwoli to uwzględnić wszelkie błędy, które możesz popełnić podczas układania podłogi i zapewni, że nie będziesz musiał zamawiać więcej podłóg lub pozostawić podłogi niedokończonej do czasu jej przybycia.  Zabezpieczymy się również na wypadek, gdybyśmy w trakcie wykańczania uszkodzili elementy podłogi lub pomylili się w obliczeniach

 

Pod tym względem warto zwrócić uwagę na panele winylowe, jakie znajdziecie w naszej ofercie, gdyż ich wytrzymałość sprawia, że nie tak łatwo ulegają uszkodzeniom. W tym przypadku dodatkowa ilość paneli służy głównie odpowiedniemu wykończeniu w pobliżu ścian. Konieczność przycinania paneli, aby dopasować je do szerokości pomieszczenia sprawia, że warto mieć ich pewien zapas.

 

Pomieszczenia o nieregularnych kształtach

Nieco inaczej sprawy się mają w przypadku pomieszczeń o nieregularnych kształtach. Najprostszym rozwiązaniem wydaje się być naszkicowanie planu danego pomieszczenia.Jeśli Twój pokój nie jest prostokątny, zalecamy podzielenie go na prostokątne części. Pomnóż szerokość i długość każdego prostokąta razem, aby znaleźć powierzchnię. Następnie dodaj obszary każdego prostokąta razem, aby znaleźć całkowity obszar. Jeśli na przykład masz pokój w kształcie litery L, można go podzielić na 2 prostokąty.

A jeśli masz skomplikowany pokój, ta metoda nadal działa. Wystarczy podzielić pokój na tyle prostokątów, ile potrzeba. Pomnóż długość i szerokość każdego prostokąta, aby znaleźć obszary, a następnie dodaj je wszystkie razem, aby znaleźć całkowity obszar. (Pamiętaj, aby zanotować pomiary w trakcie!

Jak się okazuje, obliczanie powierzchni pomieszczenia może oznaczać konieczność odświeżenia szkolnej wiedzy z matematyki. Może bowiem zdarzyć się, że w naszym pomieszczeniu znajdziemy ściany nie tylko ustawione pod kątem prostym, ale także np. takie, które tworzą trójkąt. Wtedy będziemy musieli obliczyć pole trójkąta oraz pamiętać o tym, że część paneli może nam ,,odpaść” ze względu na konieczność przycinania ich do kształtu pokoju.

 

Zamówienie paneli

Ostatnim krokiem, jaki powinniśmy zrobić, kiedy znamy już dokładne wymiary pomieszczenia i wiemy, jaką powierzchnię paneli potrzebujemy, jest przeliczenie tej wartości na pełne opakowania paneli. Powinniśmy w tym celu sprawdzić na opakowaniu paneli, ile sztuk znajduje się w paczce i jaka jest ich łączna powierzchnia. Co istotne, nawet w przypadku tego samego producenta, w zależności od kolekcji czy modelu paneli, możemy mieć inne wartości, dlatego trzeba przyłożyć do tego zadania odpowiednią wagę, aby móc pokryć każdy metr kwadratowy wykańczanej podłogi.